0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 votes, average: 0,00 z 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

WSZYSTKO o bólach głowy w skroni – informacje ogólne, przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

ból głowy w skroni - przyczyny

Chyba nie ma takiej osoby, która chociaż raz z życiu nie powiedziała bądź nie usłyszała skargi: „Boli mnie głowa”. Ból głowy jest tak powszechnym zjawiskiem, że osoby cierpiące na tą dolegliwość, często bagatelizują sprawę i biorą zwykłe tabletki przeciwbólowe. Niestety, zdarza się, że same leki nie wystarczą, a problem jest większy, niż mogłoby się wydawać.

Ból głowy – zwłaszcza w okolicach skroni, może być objawem poważnej choroby i niebezpiecznych schorzeń. Co zatem robić w takim przypadku? Czy można samodzielnie odróżnić niepokojące symptomy od tych zwyczajnych?

Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów bólu głowy jest pulsacyjne kucie w okolicach skroni, stąd w dzisiejszym artykule, dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji na temat tej dolegliwości. Zapraszamy do lektury.

Co oznacza ból głowy w skroniach? Skąd się bierze? Przyczyny

ból głowy - jak leczyćBól głowy zlokalizowany w okolicach skroni jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem. Wynika z podrażnienia struktur w obrębie czaszki, takich jak mięśnie, naczynka, gałka oczna, nerwy lub opona twarda. Tego rodzaju ból, może wynikać także z ucha środkowego, zębów lub zatok przynosowych.

Przyczynami pierwotnego bólu w skroniach może być: migrena, napięciowy ból głowy, klasterowy ból głowy, napadowa hemikrania, ból głowy związany z aktywnością seksualną, wysiłkowy ból głowy oraz kaszlowy ból głowy.

Zdarza się, że męcząca dolegliwość w okolicach skroni, może być następstwem innego, poważnego schorzenia i są to m.in.: urazy głowy i szyi, zaburzenia psychiczne, choroby naczyń krwionośnych, guzy mózgu, działanie substancji toksycznych i leków, choroby jamy ustnej i układu oddechowego oraz zakażenia bakteryjne i wirusowe.

Dodatkowo, czynnikami wpływającymi na gwałtowny i nagły ból skroni może być: krwawienie podpajęczynówkowe, wysokie nadciśnienie tętnicze, rozwarstwienie tętnic dogłowowych, zapalenie opon mózgowo rdzeniowych i mózgu oraz pierwotne bóle głowy.

Rzadko pojawiający się ból skroni, zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym, to dosyć naturalne. Problem zaczyna się w momencie, kiedy ból za każdym razem się nasila, do tego stopnia, że utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w życiu codziennym.

Najczęstsze rodzaje samoistnego bólu głowy w skroniach

NAPIĘCIOWY BÓL GŁOWY

Napięciowy ból głowy to bardzo często występujący rodzaj samoistnego bólu głowy, który może mieć zróżnicowane pochodzenie oraz obraz kliniczny. Schorzenie jest ciężkie do zdiagnozowania, a co za tym idzie, niełatwo dobrać skuteczną metodę leczenia. Lekarze twierdzą, że podłożem dolegliwości są czynniki fizjologiczne, biologiczne oraz psychologiczno – społeczne.

Przyczyny napięciowego bólu głowy

Powodów napięciowego bólu głowy jest wiele, jednak najczęstsze z nich to:

 • napięcie mięśni w okolicach głowy,
 • depresja,
 • zmiany strukturalne lub czynnościowe w zakresie stawu skroniowo-żuchwowego.,

Dodatkowymi czynnikami, które mogą powodować nasilenie się objawów to m.in.:

 • brak snu,
 • stres i lęk,
 • alkohol, papierosy i inne używki,
 • głód lub nieodpowiednia dieta,
 • zmiany atmosferyczne,
 • przegrzanie lub oziębienie organizmu.

Objawy napięciowego bólu głowy

Ten rodzaj bólu, najczęściej jest obustronny, symetryczny, obejmujący głównie okolice skroni. Odczuwalny jest jako ciągły i tępy ucisk.

Rzadko kiedy, towarzyszą mu objawy takie jak wymioty, czy światłowstręt. Jedynie sporadycznie zdarza się, że u niektórych osób pojawia się napięcie mięśni w okolicach karku lub odcinka szyjnego.

Jak rozpoznać napięciowy ból głowy?

Najczęściej ten rodzaj bólu trwa od pół godziny do tygodnia. Występuje mniej niż dwanaście dni w roku i charakteryzuje się specyficznym uciskiem, o umiarkowanym natężeniu w okolicach skroni.

MIGRENA

Migrena to rodzaj pierwotnego bólu głowy. Jest to bardzo częsta dolegliwość i zmaga się z nią ponad 15% populacji na świecie. Najczęściej migrena rozpoczyna się w młodym wieku, jednak tak naprawdę może rozwinąć się w każdym wieku. Przyjęło się, że migrena to typowo kobiecy problem, ponieważ ponad ¾ osób cierpiących na te schorzenie, to właśnie one.

Przyczyny migreny

przyczyny bólu głowyNie możliwe jest jednoznaczne ustalenie dokładnych dolegliwości przyczyn migreny. Naukowcy uważają, że jej patogeneza jest bardzo obszerna  –  wpływ może mieć niekorzystne środowisko, nieodpowiedni tryb życia lub geny.

Najczęstsze czynniki, które mogą powodować migrenę, to:

 • nerwica, stres, zdenerwowanie,
 • intensywne zapachy,
 • zaburzenia hormonalne, zespół napięcia przedmiesiączkowego,
 • stosowanie antykoncepcji,
 • zmiany ciśnienia i pogody,
 • zmęczenie fizyczne lub psychiczne,
 • niedobór snu,
 • nieodpowiednia dieta, brak ruchu, głód
 • zakurzenia funkcji wątroby,
 • nadmiar alkoholu, kofeiny oraz owoców cytrusowych.

Objawy migreny

Migrena charakteryzuje się jednostronnym, silnym, pulsacyjnym i rozpierającym bólem głowy w okolicach skroni, który utrzymuje się zazwyczaj od 4 do nawet 72 godzin. Podczas tego rodzaju bólu głowy mogą wystąpić nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na różne bodźce – głównie światło, zapachy oraz dźwięki. Osoba doświadczająca bólu migrenowego najczęściej izoluje się od reszty społeczeństwa i chętniej przebywa w ciemnym i cichym pomieszczeniu.

Jak rozpoznać migrenę?

Osoba, która przypuszcza, że cierpi na migrenę, aby sprawdzić swoje obawy powinna udać się do lekarza specjalisty. Tam wykonywane zostaną specjalistyczne badania, takie jak elektroencefalografia (EEG) lub badania obrazowe głowy – potwierdzające diagnozę. Po takiej analizie, można wykluczyć inne podłoża chorobowe i stwierdzić, że silne bóle głowy są przyczyną migreny.

Osoby, które cierpią na: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, z zapaleniem tętnicy skroniowej, ostrym napadem jaskry lub krwotokiem podpajęczynówkowym – przede wszystkim bierze się pod uwagę w diagnostyce migrenowej.

Sposoby na leczenie bólu skroni

Zadbaj o siebie

Najlepszą receptą na pozbycie się napięciowego bólu głowy jest unikanie sytuacji, które mogą go powodować. Powinno omijać się sytuacji stresowych, zdrowo się odżywiać, wysypiać oraz stosować wszelakie techniki relaksacyjne.

Leki przeciwbólowe

Dodatkowo, półki w aptekach uginają się od ilości leków przeciwbólowych na ból głowy. Powinno wybierać się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które w swoim składzie posiadają kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, paracetamol oraz leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe – w przypadku przewlekłego bólu.

Domowe sposoby na ból głowy w skroniach

ciepła kąpiel - sposób na ból głowy
Ciepła kąpiel to sposób na ból głowy – rozluźnia mięśnie karku.

Istnieje szereg sprawdzonych metod na walkę z bólem, które można praktykować samodzielnie w domu, są to m.in.:

 • masaże karku i ramion,
 • ciepłe kąpiele,
 • spacery na świeżym powietrzu,
 • moczenie stóp w zimnej wodzie,
 • zimne okłady na czoło i skronie,
 • odpoczynek w cichym, ciemnym miejscu,
 • akupresura,
 • picie naparów ziołowych i dużej ilości wody.

Akupunktura na ból głowy

Jak się okazuje, akupunktura to skuteczna metoda w walce z silnymi bólami głowy, zwłaszcza w okolicach skroni. Jej skuteczność potwierdzona jest przez najbardziej opiniotwórczą organizację na świecie- – The Cochrane Library – zajmująca się oceną skuteczności procedur medycznych. (https://poland.cochrane.org/pl/news/akupunktura-w-fibromialgii)

Leczenie akupunkturą to nic innego, jak stymulacja profesjonalnymi igłami, odpowiednich punktów odpowiedzialnych za ból w danym miejscu. Istnieją specjale gabinety, gdzie specjaliści zajmują się tego typu terapiami.

Coraz częściej można spotkać się również z alternatywą tradycyjnej akupunktury. Przykładowo, ostatnio na rynku pojawiły się plastry AcuWellnes Patches, których działanie i rezultaty odzwierciedlają zabiegi akupunkturowe.

 

UWAGA!
Teraz 200 zł taniej!Promocja trwa do: do godziny 23.59

Męczą Cię dokuczliwe bóle migrenowe? Wszystkie metody leczenia zawodzą? Wypróbuj plastry AcuWellnes Patches! To zupełna nowość na Polskim rynku. Produkt w swoim działaniu wykorzystuje starożytną wiedzę akupunkturową. Wystarczy przykleić plaster w odpowiednim miejscu spustowym, aby po chwili poczuć ulgę i skutecznie pozbyć się bólu.

Nie wierzysz? To żaden bubel! Sprawdź i przekonaj się sam!


Promocja trwa do: do godziny 23.59

Ze względu na wyczerpanie zapasów, promocja jest ograniczona czasowo

Specjalna Promocja: 200 zł RABATU + zwrot pieniędzy w przypadku niezadowolenia z produktu

Odbierz zniżkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *