Dieta sokowa – Opinie, Efekty, Opis, Zasady – Plusy i Minusy

Dieta sokowa - Opinie, Efekty, Opis, Zasady - Plusy i Minusy

Niewątpliwie hitem tego sezonu jeśli chodzi o diety jest dieta sokowa. Słyszeliście już o niej? Jeśli nie to dobrze trafiliście. Jak sama nazwa mówi, dieta oparta jest na sokach, ale nie tych, które kupujemy w sklepie, ale na świeżo wyciśniętych przez nas samych z świeżych warzyw i owoców. Ma nam ona zapewnić oczyszczenie organizmu z toksyn i redukcję wagi ciała. Czy dieta bazująca wyłącznie na płynnych produktach roślinnych, uboga w tłuszcze i białko jest zdrowa dla naszego organizmu?

Dieta sokowa – Opis

Dieta sokowa - Opinie, Efekty, Opis, Zasady - Plusy i MinusyDieta sokowa jest odmianą diety wegańskiej, polegająca na wyciskaniu soków wyłącznie z warzyw i owoców. Ta metoda szybko została podłapana przez firmy, które zaczęły produkować zestawy np. 5 różnych soków, przygotowanych na bazie owoców i warzyw z upraw ekologicznych. Nie oszukujmy się, ta dieta wymaga trochę zachodu, zaczynając od zakupu wyciskarki, po codzienne zakupy świeżych składników. Jak mówią zwolennicy diety, ten sposób odżywiania pozwala oczyścić organizm z szkodliwych toksyn.

Dieta sokowa – Plusy i minusy

Badania potwierdzają, że jedzenie warzy i owoców pozytywnie wpływa na nasz organizm, dostarczając mu wielu niezbędnych witamin i minerałów. Spożywanie soków też ma swoje zalety. Soki zawierają dużą dawkę warzyw i owoców, minusem jest zmniejszenie się ilości błonnika. Mają one też działanie detoksykacyjne, przez co skutecznie możemy oczyścić organizm z szkodliwych związków chemicznych. Drugą rzeczą jaką możemy osiągnąć dzięki tej diecie i chyba najważniejszą jest redukcja wagi.

Dieta sokowa - Opinie, Efekty, Opis, Zasady - Plusy i MinusyWytrwanie w diecie sokowej, mimo, że jest smaczna i urozmaicona, jest bardzo trudne. Nawet jeden dzień wymaga wiele determinacji. Kilka dni takiego detoksu nie przyniesie szkody, jednak w dłuższym okresie czasu, dostarczanie naszemu organizmowi posiłków niskokalorycznych wyłącznie w postaci płynów, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Redukcja wagi będzie wiązała się nie tylko ze spaleniem tkanki tłuszczowej, ale także ze spadkiem masy mięśniowej. Jeśli do diety dołączymy trening lub inny wysyłek fizyczny, wywoła to u nas poczucie nadmiernego zmęczenia, zawroty głowy, omdlenia.

Dieta sokowa – Zasady

  • Posiłki 5-6 razy w ciągu doby, należy je spożywać o regularnej porze,
  • Dieta nie może trwać dłużej niż 5-7 dni,
  • Dieta nie może być stosowana częściej niż raz na kwartał,
  • Posiłki są w formie świeżo wyciskanych soków z warzyw i owoców, beż żadnych dodatków jak płatki owsiane, otręby, cukier i woda.
  • Każdy sokowy posiłek powinien mieć około 500 ml, co przez cały dzień daje nam 2,5-3 litry soku,
  • Przez okres diety nie powinno się spożywać żadnych pokarmów o stałej konsystencji,
  • Ostatni ‘sokowy posiłek’ nie powinno się spożywać później niż 2-3 godzinny przed pójściem spać.

Dieta sokowa – Efekty

Dieta sokowa - Opinie, Efekty, Opis, Zasady - Plusy i MinusyEfekty na jakie możemy liczyć to oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn i nieznaczny spadek masy ciała rzędu 2-3 kg. Tak dieta oparta na samych substancjach płynnych pomaga oczyścić jelita z nagromadzonych i zalegających zbędnych produktów przemiany materii, co daje efekt spadku masy ciała. Dobre nawodnienie zmniejsza retencję wody w organizmie co także wpływa na zmniejszenie wagi. Utracone kilogramy prawdopodobnie bardzo szybko zostaną nadrobione po powrocie do normalnego odżywiania. Jeśli chodzi o oczyszczenie to nie ma żadnych naukowych badań potwierdzających to, że w tydzień można pozbyć się toksyn zalegających w tkankach.

Dieta sokowa – Opinie

Jak mówią specjaliści, nie zawsze podążanie za żywieniowymi trendami w drodze do osiągnięcia wymarzonej figury wychodzi nam na dobre. Osoby z problemami zdrowotnymi, lub kobiety w ciąży raczej powinny się wstrzymać przed rozpoczęciem diety. Diety na ogół są dobre, jeśli stosuje się je z głową. Jeśli chodzi o dietę sokową, każdy organizm może na nią zareagować inaczej. Jedni odczuwają przypływ energii, mają dobre samopoczucie, a inni wręcz przeciwnie. Są także osoby bardzo źle znoszące takie zmiany, doskwiera im złe samopoczucie, osłabienie, senność, wzdęcia. Jest to znak, że powinno się zaprzestać stosowania takiej diety.
Najlepszym rozwiązaniem jest włączanie do naszej codziennej diety takich soków, przy jednoczesnym odżywiając się w sposób zdrowy i zróżnicowany, unikając przetworzonej żywności i oczywiście fast food’ów.

4 komentarzy o “Dieta sokowa – Opinie, Efekty, Opis, Zasady – Plusy i Minusy

  1. Dzisiaj jeśli pic soki to tylko z wyciskarki wolnoobrotowej. Takie soki z wyciskarki nie tracą swoich cennych witamin i enzymów jak to ma miejsce w sokowirówce (wysokie obroty i temperatura). Poza tym w wyciskarce wyciśniemy sok z produktów liściastych (jarmuż, szpinak, pokrzywa itp.), a w sokowirówce już nie. Jest też funkcja przepłukiwania gdzie nie trzeba za każdym razem rozbierać wyciskarki i myć. Jak ktoś ma dużą rodzinę i często pije soki, to zdecydowanie warto zakupić wyciskarkę wolnoobrotową. Dzięki sokom wyleczyłem się z wielu dolegliwości i mam dużo energii i młody wygląd. Polecam każdemu pić soki dla zdrowia i urody.

  2. kasienka, przecież są takie firmy jak SportFoodSoki i u nich możesz sobie zamówić zestaw takich sokow. Drogo wcale nie wcyhodzi, a zaoszczęsdza się czas. W takim soku musi się znaleźć masa zwiążków odżywczych, dzięki którym, nawet będąc na detoksie, musisz mieć siłę na normalne życie. Akuart oni mają tyle wariantów smakowych, że na pewno wybierzesz obie co najmniej kilka.

  3. Byłam na tej diecie, ale niezbyt jestem zadowolona, ponieważ bardzo dużo czasu zajmuje przygotowanie tych wszystkich soków, a jeszcze moja sokowirówka ciężka do umycia jest, to tego miałem straszne wzdęcia :/ ale później w sumie czułam się trochę lepiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.