98 votes, average: 4,71 out of 598 votes, average: 4,71 out of 598 votes, average: 4,71 out of 598 votes, average: 4,71 out of 598 votes, average: 4,71 out of 5 (98 votes, average: 4,71 z 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Domowe sposoby na owady i użądlenia owadów

domowe sposoby na owady

Jakie są domowe sposoby na owady ? Jak nie dopuścić do ugryzień i użądleń?

Na terenach naszego kraju może mieszkać nawet około 30 tysięcy różnych gatunków insektów, z czego zaledwie kilka z nich stwarza niebezpieczeństwo. Najlepiej unikać owadów, by nie zostać boleśnie ukąszonym. Według statystyk późną wiosną i latem wzrasta liczba osób użądlonych przez szkodliwe insekty.  Wskutek czego, kilka tysięcy ludzi ląduje w szpitalu. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, jeśli jesteśmy uczuleni na toksyny, które znajdują się w jadzie tych organizmów.  Alergicy mogą spodziewać się poważnych dolegliwości zdrowotnych, niekiedy wymagających hospitalizacji. Co więcej, większość z nas nie ma nawet pojęcia, że może być uczulona. Tym bardziej warto wiedzieć, jakie konkretnie owady mogą nas ukąsić, jakie są domowe sposoby na użądlenia i jak je wyleczyć.

Jakie owady mogą nas ukąsić? 

które owady mogą nas ukąsićPraktycznie każdy owad stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Między innymi jest to: trzmiel, pszczoła, osa, szerszeń, mucha, czy komar. Pomimo to insekty pełnią istotną funkcję w naszym środowisku. Ponad 30% roślin jest zapylana przez owady, do tego człowiek wykorzystuje niektóre z nich na przykład do produkcji nici jedwabnych (larwy jedwabnika), czy do wytwarzania miodu (pszczoły). Niestety są i takie insekty, które niszczą plony, uprawy leśne. Według statystyk straty w sadach wynoszą nawet 30%, natomiast na warzywnictwie około 20%. Ponadto ukąszenie owadów może spowodować przewlekłe choroby.

Zdarza się również, że niektóre insekty przenoszą pasożyty. Najlepiej więc uchronić się przed takimi owadami jak: moskity, komary, muchy, meszki, wszy, pchły, czy pluskwy.  Najczyściejszymi dolegliwościami spowodowanymi przez ukąszenie owadów jest z pewnością: gruźlica, tyfus brzuszny, pełzaki, które są przenoszone przez nasze domowe muchy, ale także inne mniej spotykane choroby, takie jak malaria lub dżuma. Chociaż wiele insektów podlega ścisłej ochronie, to jednak warto wiedzieć, jak bezpiecznie i skutecznie odstraszyć owady.

>> Zobacz także: Co zrobić, kiedy ukąsi nas owad?

Co przyciąga owady?

Najlepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zadbać o podstawową ochroną przed użądleniem. Na początku najlepiej zadać sobie pytanie, co właściwie przyciąga komary, trzmiele lub pszczoły. Wówczas będziemy dokładnie wiedzieć jak zapobiegać ukąszeniom tych owadów.

Z pewnością insekty przyciąga:

 • Słodki, kwiatowy lub owocowy zapachach naszych perfum, kosmetyków, a nawet środków czystości. Warto więc mieć na uwadze, kupując lub użytkując powyższe produkty. Wyjątkiem na pewno są różnego rodzaju olejki eteryczne, które w naturalny sposób odciągają owady.
 • Wilgoć – głównie przyciąga komary, dlatego najlepiej przed wyjściem z domu późną porą, zadbać o higienę osobistą. Owady te z łatwością wyczuwają kwas mlekowy i dwutlenek węgla. Pierwszy związek pojawia się w naszym organizmie w sposób naturalny, najczęściej wtedy, gdy zjemy słoną potrawę zawierającą wysoką zawartość potasu (np. barszcz czerwony). Natomiast dwutlenek węgla unosi się w naszym powietrzu. Najwięcej tego gazu jest jednak, wtedy gdy jest nam po prostu gorąco. Jego ilość wzrasta zwłaszcza podczas aktywności fizycznej.
 • Jaskrawe kolory, np. żółty, pomarańczowy lub różowy. Unikajmy więc tych odcieni szczególnie wtedy, gdy planujemy piknik na łonie natury. Kolory te na pewno przyciągną muchy, pszczoły oraz osy.
 • Alkohol – niektórzy badacze twierdzą, że wypite przez nas piwo przyciąga komary. Przeprowadzone testy wykazały, że osoby z większym stężeniem alkoholu we krwi dużo bardziej przyciągały te nieznośne owady. Chociaż, nie jest to pewna informacja, to jednak warto mieć świadomość tego, że piwo może przyciągnąć komary.
 • Krew – podobnie jak z alkoholem, płyn ten przyciąga owady. Nie bez powodu powszechnie się mówi, że komary przyciąga słodka krew. Z pewnością zwartość cukru w płynie ustrojowym w naszym organizmie zachęca te owady do ukąszeń.

Domowe sposoby na owady

Podstawową ochroną przed owadami jest z pewnością rezygnacja z intensywnych barw, słodkich zapachów, ale także zadbanie o swoją higienę osobistą oraz ograniczenie spożywania alkoholu, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy pewni, że spędzimy dany wieczór na zewnątrz. Warto również zainteresować się innymi sposobami, które zniechęcą owady. Oto niektóre z nich.

 • co przyciąga owadyUmieszczanie w naszej przestrzeni roślin, które w sposób naturalny odpychają owady. Jest to głównie: komarzyca, geranium, bazylia, czy tymianek.
 • W kuchni możemy w różnych miejscach pozostawić obrany czosnek. Zapach tego leczniczego warzywa zniechęca owady.
 • W oknach najlepiej zamontować moskitiery, które będą nas chronić przed nieproszonymi gośćmi za dnia, jak i w nocy.
 • Wychodząc z domu wieczorową porą, warto włożyć długie spodnie oraz koszulki lub bluzy z długim rękawem, zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się do lasu.
 • Unikajmy otwierania okien oraz drzwi w nocy. Światło naturalnie zwabia różne owady, w tym szczególnie komary, czy mole i ćmy.
 • Korzystanie z olejków eterycznych. Wystarczy zastosować wybrane oleje roślinne, by móc odstraszyć skutecznie owady. Warto wiec zwrócić uwagę na woski i kominki zapachowe, specjalne odświeżacze lub inne preparaty, które zawierają w sobie na przykład:
 • Olejek waniliowy, który odstrasza komary.
 • Olejek z cytronelli, skutecznie odpycha muchy, muszki i inne owady.
 • Olejek lawendowy, który również zniechęca komary, ale także mole.
 • Olejek z cedrowy, odstrasza motyle, w tym ćmy.
 • Olejek cynamonowy, zabija larwy i dorosłe osobniki komarów.

Jak załagodzić ukąszenia owadów? – leczenie

Większość jednak nie myśli o tym, co konkretnie przyciąga insekty. Problem pojawia się wówczas, gdy dana osoba zauważyła na swoim ciele nieprzyjemną wsypkę, zaczerwienioną opuchliznę lub bolesny wyprysk spowodowany prawdopodobnie użądleniem, lub ukąszeniem owada. Co robić, jeśli zmiana ta nie chce się zagoić i swędzi? Istnieje wiele domowych sposobów, które łagodzą ukąszenia komara, ugryzienia muchy, moskitów, ale także innych owadów.

Bolesność może utrzymywać się od kilku dni, a nawet przez tygodnie. Niektórzy zalecają na początku przemycie użądlonych, ukąszonych lub pogryzionych miejsc przez owady letnią wodą z detergentem lub specjalnym roztworem na bazie sody oczyszczonej. Wystarczy zwykłe mydło, by móc oczyścić ranę. Jeśli jednak zależy nam na uśmierzeniu bólu, warto stosować kostki lodu. Inni natomiast zalecają wykorzystać cebule, gdyż ta ma właściwości bakteriobójcze.  Jak możemy jeszcze załagodzić ukąszenie komara lub użądlenie pszczoły? Wystarczy nabyć specjalne żele, maści lub inne środki, które nie tylko łagodzą podrażnienia, ale także przyspieszają gojenie ran. Są one dostępne w aptekach, ale także w drogeriach. Domowe sposoby na ukąszenia owadów możemy smarować także cebulą, czosnkiem, papają lub przecierać wacikiem nasączonym octem, czy wodą z sodą oczyszczoną.  Popularne są również chłodzące kompresy z rozpuszczoną aspiryną.

>> Zobacz także: Ta opaska przeciw komarom jest tak skuteczna, że znajduje się na wyposażeniu amerykańskiej armii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *