212 votes, average: 4,89 out of 5212 votes, average: 4,89 out of 5212 votes, average: 4,89 out of 5212 votes, average: 4,89 out of 5212 votes, average: 4,89 out of 5 (212 votes, average: 4,89 z 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Jak oszczędzać pieniądze w domu? Skuteczne sposoby, by wydawać mniej pieniędzy na rachunki

jak oszczędzać pieniądze poradnik top

Dlaczego nie starcza nam pieniędzy? Jak skutecznie oszczędzać na rachunkach domowych? Poznaj sposoby, zarówno te oczywiste, jak  i takie, o których nigdy nawet nie słyszałeś, na oszczędzanie pieniędzy opłatach za prąd, wodę i gaz.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że pieniądze przeciekają nam przez palce każdego dnia. W obecnych czasach wydajemy jeszcze więcej znacznie więcej, niż kiedyś. Życie staje się stresujące, szczególnie pod koniec miesiąca, gdy brakuje nam gotówki. Swoje problemy finansowe często próbujemy rozwiązać kredytem, który zazwyczaj pomaga na krótką chwilę, zaś potem jest wieloletnim utrapieniem. Wpadamy w błędne koło, z którego usilnie staramy się wydostać. Czemu tak się dzieje?

Najczęstszym powodem niedoboru pieniędzy są złe nawyki, które powinniśmy jak najszybciej zmienić,  aby móc zacząć oszczędzać swoje pieniądze. Dobre przyzwyczajenia pomogą nam zaplanować budżet domowy oraz odłożyć trochę gotówki.

>> Zobacz także: Oszczędzanie w domu to jedno. A jak oszczędzać paliwo i płacić za nie mniej nawet kilkaset złotych miesięcznie? 

Jak zacząć oszczędzać?

Na początku warto zwrócić uwagę na media. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, że woda, prąd i gaz to są pieniądze, których nie widać. Cieknący kran, włączone przez całą dobę radio, niezgaszanie światła lub telewizora to tylko kilka ze złych nawyków, które nam towarzyszą. W skali miesiąca może okazać się, że nasze przyzwyczajenia powodują nadpłatę za wodę lub prąd.

Zostawianie włączonych urządzeń lub niezakręcanie kranu to bezsensowne marnotrawstwo naszych pieniędzy, dlatego powinniśmy zmienić swoje przyzwyczajenia na takie, które pozwolą nam na racjonalne korzystanie z domowych sprzętów. Pamiętajmy o tym, a podreperujemy nasz budżet domowy.

Codzienne nawyki kształtują nasze przyszłe życie, dlatego przedstawiamy wam kilka sposobów skutecznego oszczędzania. Porady mogą pomóc szczególnie tym, którzy nie wiedzą, od czego zacząć i jak zmniejszyć wydatki związane z opłatami za media.

Sposoby oszczędzania pieniędzy. Jak oszczędzać wodę?

oszczędzanie wody - jak oszczędzać wodęCzy zdajecie sobie sprawę z tego, że w ciągu minuty możemy stracić 8 litrów wody? Wystarczy, że myjąc zęby lub naczynia, nie zakręcimy kranu. W tej sytuacji woda leje się bezsensownie, a nasze pieniądze przepadają. Najlepiej jest więc dopasować strumień wody do danej czynności i wyłączać go za każdym razem, gdy nie potrzebujemy kranówki.

Dodatkowo nie powinniśmy wylewać wody wtedy, gdy możemy ją użyć ponownie. Przykładem może tu być wykorzystanie cieczy po ugotowaniu jajek do podlewania kwiatków. Płyn ten jest bogaty w wapń, istotny dla prawidłowego funkcjonowania roślin. Podobnie jest z deszczówką, którą również można wykorzystać w ten sam sposób. Polewając zraszaczem, upewnij się, że woda podlewa wyłącznie kwiaty i trawnik, a nie podjazd lub ogrodzenie.

Biorąc prysznic, możesz pokusić się o wyłączanie wodę za każdym razem, gdy chcesz namydlić ciało lub umyć włosy. Jeśli chcesz zaoszczędzić na kąpielach, to wypełniaj wannę 1/3 obojętności wodą (choć dużo lepiej jest, rzecz jasna, pozostać przy prysznicu).

Oszczędności przyniesie również odmrażanie mięsa nie w wodzie, ale dzień przed posiłkiem, w naszej lodówce. W wyniku tego zaoszczędzimy kilka litrów kranówki.

Warto również uszczelnić spłuczki w toaletach lub wymienić nieszczelne baterie, dzięki czemu będziemy w stanie zaoszczędzić nawet 50 litrów wody dziennie! Cieknące krany i zawory to prawdziwy wróg naszego portfela.

Zużycie wody może ograniczyć również korzystanie z perlatora. Narzędzie pozytywnie wpływa na oszczędzanie wody, gdyż napowietrza milionami pęcherzyków kranówkę, dzięki czemu leje się jej mniej.

Oszczędzanie energii elektrycznej. Jak oszczędzać prąd?

jak oszczędzać pieniądze oszczędzanie prąduJak zaoszczędzić prąd? Istnieje mnóstwo sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej. Jednym z nich jest wyłączanie sprzętów elektronicznych wtedy, gdy ich nie używamy. Nagminnie zdarza się, że zapominamy o zgaszeniu telewizora, radia lub drukarki. Zwykłe wyłączenie przyciskiem niewiele zmieni, ponieważ prąd może być nadal pobierany. Jeśli więc chcemy realnie zaoszczędzić, to powinniśmy korzystać z listwy, dzięki której nie będziemy musieli po kolei wyciągać wtyczek z prądu, ponieważ wystarczy odciąć zasilanie jedynym przyciskiem.

Możemy także wymienić żarówki oraz sprzęty AGD i RTV na energooszczędne. Chociaż ich zakup bywa kosztowny, to po dłuższym okresie użytkowania powinniśmy zauważyć spadek zużycia energii. Przy wymianie lodówki warto wybrać te bardziej energooszczędne. Najlepiej zwracać tu uwagę na oznakowania, czyli symbol A+++ lub A++.  Wracając do żarówek energooszczędnych, musimy mieć świadomość, że pobierają one najwięcej energii przy włączeniu światła, dlatego należy mądrze ich używać i nie wyłączać, jeśli chcemy wyjść z danego pomieszczenia tylko na chwilę. Najlepiej nie montować ich tam, gdzie światło zapalamy na krótko (np. ubikacja).

Nieoczywistym i mało znanym sposobem oszczędzania prądu jest montaż specjalnego urządzenia, które filtruje zakłócenia sieci i sprawia, że nasze sprzęty pobierają mniej energii. Są one popularne szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają.

Warto jak najwięcej korzystać z naturalnego światła, nie tylko w ramach oszczędności prądu, ale także w trosce o nasz wzrok. Jeśli zależy nam na jeszcze większym oświetleniu pomieszczenia promieniami słońca, to powinnyśmy zmienić firanki na lżejsze lub się ich pozbyć. Do tego najlepiej, aby na parapetach nie było zbędnych rzeczy, które zasłaniają naturalne światło. Natomiast jeśli nam się to nie uda, a chcemy przed snem poczytać książkę, to zdecydujmy się na oświetlenie punktowe, a nie sufitowe.

Na koniec – warto zainteresować się zmianą dostawcy energii, negocjacją wcześniejszej umowy lub ewentualnie przejść na korzystniejszą taryfę. Pamiętajmy jednak, aby uważać na promocje, gdyż może się zdarzyć, że owszem, za prąd będziemy płacić mniej, lecz dystrybucja może okazać się o wiele kosztowniejsza, co spowoduje, że nie zaoszczędzimy, a wydamy jeszcze więcej pieniędzy.

Oszczędzanie pieniędzy. Jak oszczędzać gaz?

oszczędzanie pieniędzy jak oszczędzać gaz

Gaz pomaga nam przygotować posiłki, ugotować wodę, a w niektórych domach ogrzać pomieszczenia. Jest kilka sposobów na oszczędzanie paliwa grzewczego.

Po pierwsze, dobrze jest wymienić czajnik elektryczny na ten gazowy, gdyż gaz jest tańszy. Powinniśmy nalewać tyle wody, ile faktycznie potrzebujemy, pamiętając o tym, by systematycznie odkamieniać czajnik, gdyż kamień wydłuża proces gotowania.

Innym sposobem na oszczędzanie gazu jest korzystanie z garnków ze stali szlachetnej, co wpływa na skrócenie czasu przyrządzania potraw, a co z tym się wiąże z oszczędzaniem gazu. Do tego należy dostosować średnice naczynia (patelni, rondla) do wielkości palnika. Jeśli postawimy duży garnek na największej powierzchni grzewczej, to proces gotowania znacznie się skróci.

Dania najlepiej gotować w odpowiedniej ilości wody, korzystając z przykrywek. Następnie po użyciu naczyń, najlepiej dokładnie umyć dno garnka lub patelni, gdyż osadzający się brud może ograniczyć nawet o 50% przewodzenie ciepła niezbędnego do przygotowania potraw.

Ponadto w celu zaoszczędzenia gazu, możemy piec dwie potrawy jednocześnie. Wystarczy umieścić dania na dwóch piętrach piekarnika. Staraj się nie otwierać zbyt często drzwiczek od piecyka, by uniknąć utraty ciepła. Po zakończeniu procesu obróbki dania, temperatura utrzyma się w piekarniku przez pewien czas, dlatego możemy 5-10 minut przed końcem wyłączyć urządzenie.

Natomiast jeśli korzystamy z kaloryferów, nie powinniśmy wietrzyć mieszkania, gdyż możemy stracić ogromne ilości ciepła. W sytuacji gdy mamy już otwarte okna, najlepiej je uchylić dość szeroko i zamknąć po krótkiej chwili wietrzenia. Dodatkowo wychodząc z domu, możemy wyłączyć kaloryfery.

Jeśli chcecie zacząć realnie oszczędzać, to warto spróbować powyższych wskazówek. Racjonalne korzystanie z wody, prądu i gazu nie tylko zmniejsza nasze wydatki, ale także wpływa pozytywnie na środowisko.

Jeden komentarz o “Jak oszczędzać pieniądze w domu? Skuteczne sposoby, by wydawać mniej pieniędzy na rachunki

  1. ja głównie zaoszczędziłem na rachunkach, zrezygnowałem z abonamentu i przeniosłem się na kartę do mobile vikings, totalnie zrezygnowałem z tv oraz internetu stacjonarnego. Dodatkowo każdego miesiąca odkładam 300 zł z wypłaty 🙂 Mam dużo okien w mieszkaniu, więc tylko jak jest ciemno to włączam światło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *