78 votes, average: 4,45 out of 578 votes, average: 4,45 out of 578 votes, average: 4,45 out of 578 votes, average: 4,45 out of 578 votes, average: 4,45 out of 5 (78 votes, average: 4,45 z 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Promieniowanie w solarium. W jaki sposób nam szkodzi?

czy solarium jest szkodliwe

Opalona, złocista skóra to marzenie każdego z nas, szczególnie w okresie letnim. Niestety, nie zawsze mamy czas i chęci, aby móc wystarczająco długo wylegiwać się na słońcu. W tej sytuacji dla niektórych osób solarium może wydawać się wybawieniem, jednak czy korzystanie z niego jest bezpieczne dla naszego zdrowia?

Gabinety kosmetyczne wciąż zachęcają do skorzystania z zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre z nich oferują swoim klientom solarium. Chociaż z biegiem lat zmieniły się oczekiwania, co do końcowego efektu opalania, to jednak są osoby, które lubią mocną i ciemną opaleniznę. Inni wybierają solarium jedynie po to, aby móc nadać swojej skórze ładniejszy odcień lub by móc po prostu się rozgrzać w chłodniejsze dni. Czy jest coś, co powinniśmy wiedzieć przed korzystaniem z solarium? Czy bezpieczniejszą formą opalania jest ekspozycja słoneczna? Dowiedzmy się więcej na temat promieniowania w solarium oraz tego, jak powinniśmy bezpiecznie się opalać.

Promieniowanie UVA, a solarium

W latach 70 ubiegłego wieku niemieccy bracia Jorg i Friedrich Wolff skonstruowali pierwsze urządzenie wykorzystujące promieniowanie UV-A. Solarium zbudowane było z lamp fluorescencyjnych, które miały pomagać w leczeniu różnych chorób, w tym niedoboru witaminy D. Wynalazek nie przypominał swoim wyglądem współczesnego dziś urządzenia do opalania. Pod koniec lat 70 solarium opuściło ośrodki naukowe i gabinety lecznicze, by móc pojawić się w salonach kosmetycznych. Korzystać z solarium mógł każdy, bez skierowania i recepty. W tym momencie opalenizna stała się modna, prowadząc do szybkiego rozwoju tej, nowej w ówczesnych czasach, branży.

Szkodliwe promieniowanie UV w solarium

opalanie w solariumSolarium to urządzenie elektryczne, które emituje promieniowanie podobne do to tego, które wytwarza nasze słońce. Promieniowanie UV wpływa na nasze zdrowie i wygląd. Oprócz tego, że pomaga uzyskać opaleniznę, poprawia samopoczucie i stymuluje produkcje witaminy D3. Jednocześnie może doprowadzić do przebarwień, oparzeń i zmian nowotworowych.

Promieniowanie UV — inaczej nazywane nadfioletem —  to promieniowanie elektromagnetyczne. Możemy je podzielić na fale UV-A i UV-B.  Oba typy promieniowania różnią się od siebie. UVA stanowi 95% promieniowania słonecznego, a jego natężenie jest niezależne od pory roku i panującej pogody. Promienie te potrafią przeniknąć przez chmury, szkło, a nawet ludzką skórę. W efekcie czego wnikają one w głąb naskórka. Promieniowanie UVB stanowi pozostałe 5% promieni UV. Nie jest ono w stanie przeniknąć przez zachmurzenie lub szybę, jednakże wnika w skórę. Promieniowanie UVB jest często odpowiedzialne za bolesne skutki zbyt długiego opalania. Wywołuje poparzenia słoneczne, ale także nowotwory.

Lampy w solarium emitują promieniowanie UVA. Przez długi czas sądzono, że jest to bezpieczna forma opalania. Badania jednak dowiodły, że promieniowanie UVA jest równie niebezpieczne dla zdrowia co promienie UVB. Powód jest bardzo prosty, gdyż docierają one głębiej, niszcząc kolagen i elastynę, przyspieszają starzenie się skóry, a w konsekwencji doprowadzają do powstania zmian nowotworowych.

>> Zobacz także: Szkodliwe promienowanie z urządzeń elektrycznych. Jest prosty sposób na to, by się chronić

Opalanie w solarium

Korzystając z krótkich seansów w solarium, jesteśmy w stanie uzyskać wyraźną opaleniznę. Jest to naturalna reakcja skóry, która próbuje się chronić przed szkodliwym dla naszego zdrowia promieniowaniem. Czas opalania jest uzależniony od wielu czynników, w tym głównie od fototypu skóry. Najczęściej jednak seans taki trwa od kilku do kilkunastu minut. Jednorazowa i za długa wizyta w solarium może doprowadzić do poparzenia. W efekcie czego zamiast piękniej, złocistej opalenizny możemy nabawić się zaczerwienienia i łuszczenia się skóry.

Zwolennicy solarium nie widzą jednak wad solarium, a jego zalety. Urządzenie emituje promieniowanie podobne do tego słonecznego, dzięki czemu wpływa pozytywnie na nastrój oraz nadaje naszej skórze brązowy koloryt. Ponadto solarium wspomaga wytwarzanie witaminy D3 w organizmie. Osoby cierpiące na depresje, wykorzystują moc tego urządzenia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdzie słońca jest znacznie mniej.

Opalanie na słońcu, czy w solarium?

opalanie na słońcuZ pewnością bezpieczną opcją opalania się jest skorzystanie z ekspozycji słonecznej. Jesteśmy wtedy podatni na emisje promieni UVB i UVA, ale w zdecydowanie mniejszej dawce. Obecne nowoczesne solaria oferują swoim klientom naprawdę ogromne natężenie promieniowania. W konsekwencji czego są oni bardziej podatni na szkodliwe oddziaływanie UVA. Większa dawka tego promieniowania przyczynia się do rozwoju nowotworów, ale także przyspiesza proces starzenia się skóry oraz może wywołać reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne. W warunkach naturalnych nie jesteśmy w stanie opalić się i poparzyć w krótkim czasie, tak jak to ma miejsce w solarium.

Bezpieczniejszą opcją opalania jest ekspozycja na słońcu. Warto jednak i tu zachować ostrożność. Najlepiej umiarkowanie korzystać ze słońca tak, aby uniknąć największego natężenia promieni słonecznych. Pamiętajmy również o ochronie SPF, która zmniejsza ryzyko wystąpienia poparzenia.

Solarium – jak mądrze z niego korzystać?

Jeśli jednak bardzo nam zależy na opalaniu się w solarium, to warto zapoznać się z kilkoma zasadami bezpiecznego korzystania z tego urządzenia.

Wizyta u lekarza

Przed opalaniem w solarium, warto skonsultować się z lekarzem. Podczas wizyty dowiesz się dokładnie jakie są zagrożenia i przeciwskazania. Lekarz powinien również poinformować o sposobach, które pozwolą zminimalizować ryzyko poparzenia.

Pamiętaj, stosowanie niektórych leków, kosmetyków, a nawet posiadanie zmian skórnych (brodawek, pieprzyków) mogą okazać się przeciwskazaniem do korzystania z solarium.

Jakość i czystość łóżek w solarium

Powinniśmy wybierać tylkopromieniowanie w solarium sprawdzone solaria, które korzystają wyłącznie z łóżek renomowanych marek. Urządzenia te są objęte gwarancją producenta.

Podobnie jest z czystością. Przed opalaniem sprawdź, czy łóżko jest umyte, zdezynfekowane, czy działa w odpowiedni sposób wentylacja lub naświetlenie. Obsługa solarium powinna nas dokładnie poinformować, ile czasu możemy poświecić na ekspozycje. Lampa działająca przez pierwsze 80 godzin jest bardzo rozgrzana, może więc działać zbyt mocno, dlatego opalanie powinno być zdecydowanie krótsze. Jeśli jednak urządzenie pracuje dłużej niż 800 godzin, to lepiej w ogóle zrezygnować z ekspozycji. Im nowsze łóżko, tym większa moc opalania.

Fototyp skóry

Każdy z nas opala się inaczej, jest to uzależnione od naszej karnacji, koloru włosów, piegów itp. Osoby o jasnej karnacji z blond lub rudymi włosami powinny zrezygnować z opalania. Jeśli jednak mamy ciemniejszy fototyp, możemy skusić się na seanse w solarium. Osoby poczatkujące mogą opalać się kilka minut, by móc później wydłużyć czas do 10 minut. Warto również robić przerwy między sesjami. Najlepiej odczekać 2-3 dni, by móc znowu pozwolić sobie na opalanie w solarium.

Uważaj na oczy i brodawki piersiowe

Zawsze nakładaj okulary ochronne przed opalaniem w solarium. Naświetlenie UVA może uszkodzić wzrok. Brodawki piersiowe również należy zabezpieczyć przed ekspozycją. Można przykryć te miejsca płatkami kosmetycznymi lub chusteczkami. Przed opalaniem musimy pamiętać o demakijażu, o zdjęciu biżuterii, w tym również zegarka. Nie wolno także korzystać z dezodorantów i perfum przed ekspozycją, gdyż te mogą spowodować alergie i trwałe przebarwienia skóry. Wybrane partie twarzy możesz zabezpieczyć kremem z filtrem SPF.

Chroń ciało od środka

Po opalaniu w solarium zadbaj o nawodnienie organizmu oraz nawilżaj skórę ciała specjalnymi balsamami, które zawierają witaminę E, C, algi i ceramidy. Działanie to powinno spowolnić proces starzenia się komórek.

>> Zobacz także: Które owady mogą nas użądlić? Zobacz, jak się chronić

5 komentarzy o “Promieniowanie w solarium. W jaki sposób nam szkodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *