130 votes, average: 4,59 out of 5130 votes, average: 4,59 out of 5130 votes, average: 4,59 out of 5130 votes, average: 4,59 out of 5130 votes, average: 4,59 out of 5 (130 votes, average: 4,59 z 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Łysienie androgenowe – przyczyny i leczenie. Zmora naszych czasów?

lysienie przyczyny objawy leczenie

Łysienie – jakie są jego przyczyny? Jakie są sposoby na leczenie łysienia?

Większość z nas chcę mieć piękne, gęste i mocne włosy, niczym gwiazdy z Hollywood. Niestety nie każdy jest w stanie zagęścić swoją fryzurę. Do tego futurolodzy ostrzegają, że w przyszłości większość z nas będzie łysa. Intensywne wypadanie włosów powinno być dla nas ostrzeżeniem. Jeśli jednak zauważyliśmy już prześwity i ubytki, to warto zastanowić się nad przyczyną, gdyż zjawisko to może być zwiastunem pojawienia się na naszej głowie łysiny.

Wpływ na ten proces może mieć zarówno styl życia, nieodpowiednia dieta lub reakcja na stres albo daną porę roku. Coraz częściej jednak się zdarza, że przyczyną jest choroba. Jeśli więc zauważymy nadmierne wypadanie włosów, to warto zainteresować się tym problemem i sprawdzić, czy nie jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na łysienie androgenowe. Choroba ta jest o tyle niezwykła, gdyż jest uzależniona od naszych genów.

Czym właściwie jest łysienie androgenowe?

łysienie jak je leczyćŁysienie androgenowe, nazywane także powszechnie łysieniem mężczyzn lub cechą dziedziczną wypadania włosów u kobiet, związane jest z androgenami, które występują u obu płci. Choroba ta może się uwidocznić w wieku dojrzewania, jednak najczęściej około 40 roku możemy zaobserwować jej apogeum.

Szacuje się, że ponad 70% panów, a około 30% pań boryka się z tą dolegliwością. Z czego choruje na łysienie androgenowe około 25% mężczyzn w przedziale wiekowym 25 – 35 lat, 40% w wieku powyżej 40 lat i około 50% osób w wieku powyżej 50 lat. Według statystyk odsetek osób cierpiących na tą dolegliwość zwiększają się z roku na rok, szczególnie w grupach, w których wiek przekracza 40 rok życia. Kobiety rzadziej chorują na łysienie androgenowe, chociaż z badań wynika, że u 40% pań choroba ta występuje najczęściej w okresie przekwitania.

>> Zobacz także: Przyczyny łysienia – wywiad ze SPECJALISTĄ

Jaka jest przyczyna łysienia androgenowego?

łysienie przyczynyŁysienie androgenowe polega na stopniowej miniaturyzacji mieszków włosowych w pewnych obszarach na skórze głowy.  Zjawisko to występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Androgeny wpływają na produkowany włos, w wyniku czego staje się on cieńszy i krótszy, a pod koniec całkowicie zanika jego wzrost. Dodatkowo możemy zaobserwować utratę pigmentacji. Wskutek czego, łysienie androgenowe przekształca długie i grube włosy w cienkie, wyniszczone i jaśniejsze. W ciągu 3-4 miesięcy włosy ostatecznie przestają rosnąć w danym miejscu na głowie. Ten nieodwracalny proces zwykle rozpoczyna się w okresie dojrzewania, ze względu na podwyższony poziom androgenów w organizmie. Istnieje kilka androgenów, które mogą wpływać w różnym stopniu na mieszki włosowe, najbardziej aktywnym jednak jest hormon dehydrotestosteron.

Wrażliwość naszych włosów na androgeny i proces ich wypadania jest uwarunkowany przez geny, które są przekazywany z rodziców na dzieci.

Objawy łysienia androgenowego

lysienie kobietŁysienie androgenowe występuje najczęściej na skórze głowy. Charakteryzuje się nadmiernym wypadaniem włosów, które w ostatniej fazie tego procesu skutkuje wyłysieniem.

Najbardziej wrażliwe miejsca na działanie androgenów to:

  • U mężczyzn łysienie pojawia się na czubku głowy oraz w strefie od skroni i czoła (tzw. zakola), aż po centralną jego część czaszki. Na początku wypadanie włosów jest rozproszone i występuje jedynie z przodu, na kości czołowej. Z czasem łysienie pojawia się również na środku i z tyłu głowy. Łysienie androgenowe u mężczyzn może doprowadzić do całkowitego wyłysienia.
  • U kobiet łysienie przebiega wolniej i stopniowo. Na początku możemy zaobserwować nieregularne prześwity, które w ostatniej fazie mogą przeistoczyć się w miejscową łysinę. W porównaniu do mężczyzn, u kobiet nie zaobserwujemy cofania się linii włosów oraz całkowitego wyłysienia.

Jak leczyć łysienie androgenowe?

Każde leczenie powinno być poprzedzone właściwą i dokładną diagnozą specjalisty, który oceni stan skóry głowy oraz rodzaj wypadania włosów. W gabinecie możemy również spodziewać się wywiadu lekarskiego, w tym pytań z zakresu historii chorób w rodzinie  oraz skierowania na dalsze, wnikliwsze badania. Pamiętajmy, że tylko prawidłowa analiza choroby jest w stanie określić przyczynę łysiny, a ta jest niezbędna, by móc wybrać odpowiednią dla nas terapię oraz wyeliminować całkowicie tę dolegliwość.

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się wypadania włosów. Oto niektóre z nich:

  • Preparaty, suplementy

Właściwa suplementacja jest w stanie złagodzić wypadanie włosów oraz poprawić ich kondycję, szczególnie wtedy, gdy ich przyczyna tkwi w źle dobranej pielęgnacji, nie właściwiej diecie itp.

  • Leki

Przepisane leki na łysienie androgenowe mają unormować hormony, ale jednocześnie zmniejszyć wypadanie włosów i symulować ich wzrost. Ich skład i stężenie może być różne, w zależności od stadium choroby.

  • Zabiegi chirurgiczne

Operacje chirurgiczne polegają głównie na przeszczepie włosów, które polega na wszczepianiu włosów z tylnych i bocznych obszarów głowy u tego samego pacjenta. Wszystko jednak zależy od lokalizacji łysiny oraz wybranej metody przeszczepu.

  • Badania genetyczne

Na zachodzie coraz bardziej popularne stają się badania genetyczne, które diagnozują przyczynę tego zjawiska, dzięki czemu dokładnie wiemy, dlaczego wypadają nam włosy. Ponadto niektóre z nich oferują także darmowe porady z gendoradcą, który jest w stanie polecić nam indywidualną kurację, dopasowaną do naszych potrzeb.

>> Zobacz także: Nowoczesna genetyka może być rozwiązaniem problemu łysienia. Sprawdź najnowsze osiągnięcie naukowców

Podsumowanie

genetyka leczenie łysieniaPomimo, że dawniej łysienie nie było pożądane i symbolizowało utratę, a nawet nieszczęście, to obecnie nadal nadmierne wypadanie włosów nie jest ani atrakcyjne, ani oznaką nie świadczy o braku problemów zdrowotnych. Z biegiem lat na pewno się zmieniło podejście, gdyż ogolona głowa na łyso nie musi oznaczać choroby. Niektórzy sami decydują się na zgolenie włosów, by wyglądać w ich przekonaniu nowocześniej i jednocześnie (paradoksalnie) atrakcyjniej.

Nadmierne i samoistne wypadanie włosów może to stanowić jednak poważny problem. Łysienie androgenowe może dotyczyć każdego z nas, bez względu na wiek, czy płeć. Ponadto musimy mieć świadomość tego, że łysienie androgenowe może być związane z wystąpieniem innych zaburzeń i zmian chorobowych. Między innymi może być to łysienie rozlane, plackowate itp. Warto więc się zabezpieczyć i zadbać o swoje zdrowie już dziś. Najlepiej zrobić odpowiednie badania, które zdiagnozują przyczynę wypadania włosów i określą indywidualną dla nas kurację ich zagęszczenia. Tylko wtedy możemy liczyć na szybkie pozbycie się łysiny.

Post z kategorii :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *