188 votes, average: 4,79 out of 5188 votes, average: 4,79 out of 5188 votes, average: 4,79 out of 5188 votes, average: 4,79 out of 5188 votes, average: 4,79 out of 5 (188 votes, average: 4,79 z 5)
You need to be a registered member to rate this post.
Loading...

Ukąszenie owadów – objawy i co robić. Które owady są najniebezpieczniejsze?

co robić gdy użądli pszczoła, osa, szerszeń

Co robić, gdy użądli nas osa, pszczoła, szerszeń lub ugryzie komar? Jak radzić sobie z ukąszeniami owadów? Jak są sposoby ochrony przed owadami i czy można w ogóle sprawić, aby nas nie atakowały?

Owady to jedne z najbardziej rozpowszechnionych i różnorodnych organizmów, które żyją na naszej planecie. Większość z nich nie tylko cieszy ludzkie oko swoim kształtem i barwami, ale spełnia istotną rolę w naszym środowisku. Insekty zapylają kwiaty, a niektóre z nich, jak np. pszczoły, produkują miód, który wykorzystujemy już od ponad 7 tysięcy lat. Wystarczy przyjrzeć się naskalnym rysunkom z tego okresu, by dostrzec symbiozę między człowiekiem a tymi owadami. Sam wosk pszczeli wykorzystujemy w przemyśle kosmetycznym, spożywczym, a nawet mechanicznym (jako składnik różnych smarów).

Niestety, owady potrafią również uprzykrzyć nam życie, szczególnie, gdy zostaniemy ukąszeni lub użądleni. Mogą przeszkodzić nam w trakcie odpoczynku lub w pracy. Według statystyk, najbardziej obawiamy się nie kleszczy, a właśnie owadów – komarów, much, meszek, os i mrówek, które są w stanie skutecznie uprzykrzać spędzanie wolnego czasu na łonie natury, ale również podczas wypoczynku w domu. Dowiedzmy się więcej o ukąszeniach owadów!

Owady, których użądlenie może stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia

Z pewnością niektóre owady stanowią dla nas zagrożenie. Przedstawiamy wam kilka z nich, aby każdy miał świadomość konsekwencji ze spotkania właśnie z tymi insektami.

1. Trzmiel (potocznie bąk). Czy trzmiel żądli?

użądlenie trzmiela - objawy i co robićW Polsce spotkamy wiele odmian trzmiela. Pochodzą one z rodziny pszczołowatych i swoim wyglądem przypominają pszczołę, ale są o wiele większe. Trzmiel to masywny owad, pokryty gęsto, drobnymi, czarnymi włoskami. Na jego tułowiu występują charakterystyczne jaskrawe pasy, głównie w kolorze żółtym, a na odwłoku żądło z jadem. Wiele osób nie wie, czy trzmiel żądli lub gryzie, ale i tak przezornie go unika. To słuszny krok, gdyż trzmiel potrafi dotkliwie użądlić, na szczęście nie należy do agresywnych i atakuje wyłącznie wtedy, gdy poczuje się zagrożony.

Użądlenie trzmiela – objawy. Co zrobić, gdy użądli trzmiel?

Trzmiele nie giną po użądleniu, gdyż nie zostawiają żądła. W miejscu ukąszenia możemy odczuwać intensywne pieczenie i zaobserwować niewielką ranę z opuchlizną. Sposobem na złagodzenie bólu jest przyłożenie gazy nasączonej czystym alkoholem lub spirytusem, pomaga także chrzan lub plasterek z cebuli. U alergików może wystąpić również wstrząs anafilaktyczny. Tylko w tym przypadku należy niezwłocznie wzywać pomoc medyczną, gdyż osoba uczulona na jad owadów na wskutek wstrząsu może nawet umrzeć.

2. Osa. Co zrobić, gdy użądli? Ile użądleń osy zabija człowieka?

osa - objawy użądlenia i co robićJej ciało jest smukłe, o czarnym lub brązowym ubarwieniu, pokryte gęsto żółtymi paskami.  Odwłok osy również zakończony jest jadowitym żądłem. Najbardziej uciążliwe są w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a największe zagrożenie stanowią pod koniec lata (ze względu na zmieniającą się aurę).

Osy atakują z różnych powodów, najczęściej w obronie swojego gniazda. Kilkaset użądleń osy jest w stanie spowodować śmierć człowieka.

Użądlenie osy – objawy. Co zrobić, gdy użądli osa?

Przede wszystkim odejść, gdyż osa może żądlić wielokrotnie w krótkich odstępach czasu (nie ginie po ukąszeniu). Ukąszenie tego owada przypomina bladą krostkę, która może swędzić i silnie piec. Po kilku godzinach może wystąpić obrzęk, a następnie ropień. Jad tych owadów może zaburzyć prawidłowe krążenie krwi, co powoduje problemy z oddychaniem i doprowadza w konsekwencji do zapaści.  W miejsce ugryzienia warto przyłożyć lód lub zimną ściereczkę. Warto także przyłożyć surową cebulę, użyć soku z  cytryny lub octu.

3. Pszczoła. Kiedy może zaatakować?

pszczola - objawy użądlenia i co robićPszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych owadów, które – mając poczucie zagrożenia – są również w stanie nam zagrozić. Atakują przeważnie wtedy, gdy szukają nowego miejsca zamieszkania. Rój zdezorientowanych pszczół jest wówczas w stanie użądlić przypadkowe osoby. Najlepiej trzymać się z dala od krążących w zwartej grupie owadów, gdyż kierowane chęcią obrony królowej będą w stanie w bez wahania zaatakować.

Atak dużej liczby pszczół jest w stanie doprowadzić do śmierci.

Użądlenie pszczoły – objawy. Co zrobić, gdy użądli nas pszczoła?

Owady po ukąszeniu pozostawiają żądło z jadem w skórze, dlatego krótko po tym giną. Powstała rana może piec, swędzić oraz się zaczerwienić. Niekiedy towarzyszy jej opuchlizna. U osób uczulonych już jedno ukąszenie pszczoły może doprowadzić do wstrząsu.

Po ukąszeniu musimy usunąć żądło, a ugryzione miejsce przemyć wodą z mydłem lub innym środkiem dezynfekującym. Ból złagodzi zimny okład. Pomocne okazuje się także wtarcie pokruszonej aspiryny, zastosowanie  sody oczyszczonej i wody czy amoniaku.

4. Szerszeń. Ile ukąszeń szerszenia zabija? Czy szerszeń jest groźniejszy od pszczoły?

szerszeń - objawy użądlenia i co robićSzerszeń to jeden z najbardziej jadowitych owadów żyjących na terenie Polski. Owad swoim wyglądem przypomina osę, z tym, że jest od niej o wiele większy. Jego ciało, pomimo, że jest całkowicie czarne, posiada żółte paski.

Szerszenie są znacznie mniej agresywne w porównaniu do os i co do zasady nie zagrażają ludziom – chyba, że sami zaczniemy atakować owada lub wykonamy w jego otoczeniu zbyt gwałtowne ruchy. Mimo grozy, jaką budzą swoim rozmiarem, szerszenie są mniej groźne niż pszczoły, choć ich ukąszenie jest boleśniejsze (to dlatego, że mają w jadzie więcej toksyny oddziałujących na receptory bólu – acetylocholiny). Potrafią też pluć jadem, celując w oczy napastnika.

Użądlenie szerszenia- objawy. Co zrobić, gdy użądli szerszeń?

Użądlenie potrafi wywołać silny ból, obrzęk oraz dotkliwe pieczenie. W przypadku użądlenia szerszenia należy zrobić to samo, co przy użądleniu osy.

>> Zobacz także: Ta niepozorna opaska chroni przed ugryzieniami. Stosują ją amerykańscy żołnierze na misjach w dżungli

5. Komar. Jakie choroby przenoszą komary w Polsce?

komar objawy ukąszenia co robićNajbardziej uciążliwe są samice komara, które żywią się krwią niezbędną im do składania jaj. Owady te lubią wysoką temperaturę i wilgoć, dlatego najczęściej występują na podmokłych terenach, nad stawem, jeziorem lub rzeką, ale także w lesie oraz parku.

Większość komarów – choć potrafią mocno zirytować – jest co do zasady nieszkodliwa. Niektóre z tych owadów mogą nas jednak zarazić groźną chorobą. Komary w Polsce przenoszą leiszmaniozę i dirofilariozę. Te z krajów egzotycznych mogą zarażać również malarią i żółtą febrą.

Ukąszenie komara – objawy. Co zrobić, gdy ugryzie komar?

Miejsce ukąszenia komara swędzi, a na powierzchni skóry pojawia się lekko opuchnięta krostka i zaczerwienienie. Większość ugryzień jest niegroźna i nie wymaga specjalnych środków łagodzących. Gojenie ugryzień można przyspieszyć poprzez stosowanie specjalnych kremów i maści na ukąszenia komarów.

Najczęstsze objawy ukąszenia, użądlenia – zaczerwienie, opuchnięcie

Objawy ukąszenia mogą się od siebie znacznie różnić. Zazwyczaj nie pojawiają się one od razu. Po użądleniu najczęściej odczuwamy intensywne pieczenie skóry. Następnie w miejscu ukąszenia pojawia się opuchlizna, która z czasem znika. Co wtedy, jeśli obrzęk nie ustępuje, a zaczerwienienie i bolesność jeszcze bardziej nam doskwiera? W tej sytuacji prawdopodobnie jesteśmy uczuleni na jad owada, który nas użądlił. Oprócz wspomnianych objawów mogą pojawić się powikłania, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Osoba ukąszona może mieć problem z prawidłowym oddychaniem, ale także odczuwać opuchnięcie całego ciała. U alergików jad doprowadza również do zaburzenia krążenia krwi w organizmie, powodując zapaść lub zwał. Dla niektórych osób spotkanie z niebezpiecznym owadem może przynieść przykre konsekwencje.

Wstrząs anafilaktyczny – objawy. Do jakiego lekarza iść z ukąszeniem owada?

co robić gdy użądli pszczołaZazwyczaj ukąszenie owada nie wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak dokucza nam intensywny ból, zaczerwienienie, opuchlizna oraz gorączka, która nie ustępuje – to warto niezwłocznie podjąć odpowiednie korki leczenia. Najpopularniejszym sposobem radzenia sobie z infekcją wywołaną przez owady jest terapia antybiotykowa, zaproponowana przez lekarza prowadzącego. W innym przypadku, gdy stan osoby ukąszonej reaguje silną alergią, która nie pozwala oddychać, należy jak najszybciej pojechać do szpitala. Użądlenie może spowodować anafilaksje, dlatego, jeśli zauważymy u osoby ukąszonej poniższe objawy, szybko zareagujmy i wezwijmy pomoc. Symptomy silnej reakcji alergicznej to:

  • Kichanie,
  • Charakterystyczny świst oddechu,
  • Wsypka, wykwity,
  • Nudności, wymioty, biegunka,
  • Zawroty głowy,
  • Problemy z oddychaniem, duszność,
  • Ucisk w klatce piersiowej,
  • Opuchlizna ciała, najczęściej twarzy.

Natomiast jeśli często wam się zdarza po ukąszeniu owada zauważyć reakcję alergiczną, to lepiej na wszelki wypadek udać się do alergologa.

Niektóre osoby nie wiedzą o tym, że mogą silnie zareagować na jad insektów. Warto więc, przed wyjazdem urlopowym zrobić testy diagnozujące uczulenia powodowane przez owady. Wystarczy udać się do poradni alergicznej lub w przypadku wystąpienia ostrej reakcji, skorzystać ze specjalnej terapii odczulającej.

>> Zobacz także: Jak chronić się przed ugryzieniami przez owady i kleszcze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *